Nadmierny tłuszcz trzewny wprowadza mózg w stan zapalny

Kategorie Nauka i badania, Suplementy
25.03.20

Idea “zdrowy brzuch, zdrowy mózg” jest pojęciem centralnym w medycynie funkcjonalnej i zintegrowanej.  Patrząc na bardzo obadany temat z innej perspektywy, Dr Stranahan wraz z zespołem wykazali iż nadmierny poziom tłuszczu trzewnego może wywołać procesy neurodegeneracyjne [1].

Poniżej streszczamy wyniki badania na myszach, które zidentyfikowało mechanizm biologiczny odpowiedzialny za owe działanie.

 

Trzewna otyłość, tzn. nadmiar tkanki tłuszczowej w okuł pasa, może wywołać silny sygnał do komórek immunologicznych w naszym mózgu, nawracając je przeciwko nam. Powoduje to stan zapalny który z czasem uszkadza nasze zdolności poznawcze, twierdzą naukowcy.

Badanie przeprowadzone w Szkole Medycznej w Stanie Georgia wykazało za pierwszym razem biologiczny związek pomiędzy nadmiarem tłuszczu trzewnego i zapaleniem tkanki mózgowej. Dotychczasowo naukowcy dostrzegali jedynie korelacje tych objawów.

Nieco bardziej technicznie mówiąc, nadmiar tłuszczu trzewnego powoduje łatwiejsze i większe rozprzestrzenianie się proteiny sygnałowej interleukin-1 beta. Na tą proteinę reaguje mikroglej (komórki wspomagająco/ochronne mózgu), który wówczas atakuje i uszkadza w pełni zdrowe synapsy. Prowadzi to przez dłuższy czas do neurodegeneracji i uszkodzenia zdolności poznawczych. Warto wspomnieć iż proteiny interleukin 1-beta nie występują często w mózgu – ich poziom przewlekle się podwyższa w przypadku nadmiaru otyłości trzewiowej powodując przesadną aktywność mikrogleju.

Badanie zostało wykonane na myszach. Niektórym osobnikom usunięto proteiny NLRP3 (proteiny zwiększające produkcje i uwolnienie interleukin 1-bet w komórkach tłuszczowych, przyczyniając się do zapalenia). Naukowcy spostrzegli że myszy bez protein NLRP3 nie wykazały objawów  zapalenia tkanki mózgowej wywołanej przez nadwagę. Rezultat zweryfikowano za pomocą przeszczepu tkanki trzewnej.

Żeby szacować wpływ na zdolności poznawcze obserwowany zdolność mysz w ukończeniu wodnego labiryntu po 12 tygodniach diety z wysokim lub niskim zawarciem tłuszczu. Myszy którym wyłączono receptory interleukin 1-beta wykazały znacznie lepsze wyniki, rozpoznawały również łatwiej nowe przedmioty i miały silniejsze synapsy.

Związek zwiększonej ilości przypadków neurodegeneracji i otycia w ludziach jest powszechnie znany. Znane są również skutki uboczne, np. zmniejszenie kluczowych części mózgu tj. hipokamp.

Badanie zostało opłacone przez Narodowe Instytuty Zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

 

Chcesz zadbać o zdrowie mózgu? Zapoznaj się z naszą unikalną formułą NeurotropEx™ wspierającą zdrowy mózg i zdolności poznawcze.*

 

Linki (w języku angielskim): [Artykuł (JagWire, Augusta University)][Opublikowane badanie (The Journal of Clinical Investigation)]

 

Referencje naukowe

[1] Guo DH, Yamamoto M, Hernandez CM, Khodadadi H, Baban B, Stranahan AM. Visceral adipose NLRP3 impairs cognition in obesity via IL-1R1 on CX3CR1+ cells. J Clin Invest. 2020;

 

* Owe stwierdzenie nie zostało potwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny lub Ministerstwo Zdrowia. Produkt nie ma na celu diagnozować, leczyć lub zapobiegać chorobie.

Udostępnij!
Wróc
X